środa, 12 listopada 2014

[Ploty MG] Aplikacje na Androida do RPG

Po tym jakże wymownym wstępie do dzisiejszego odcinka plotów, można już wyrzucić z sali wszystkich typu"nie uznaje telefonów i techniki na sesjach". Teraz możemy spokojnie zacząć działać.

No to w skrócie - opowiem o aplikacjach na nasze srartfony(nazwa użyta celowo) i wszelakie tebletonoidy czyli wielkie przenośne cegły do niczego nie potrzebne, pozornie. Nadamy temu przybytkowi złu trochę anielskiej przydatności. To tak jakby moloch stworzył toster, żeby pozabijać ludzi a oni sobie wypieką na nim chleb(trochę głupi przykład ale sens ma). Oczywiście możecie potraktować ten głupawkowy wstęp jako preludium do opisu wspaniałej aplikacji strasznie użytecznej na sesjach Neuro ale nie tylko. Biorę pod lupę również symulatory kości, kompendium DnD 3.5, Kreator scen dzwiękowych i "coś specjalnego" czyli jak to nazwałem Przydatnik Medżikowca. (Tak chodzi po ten licznik życia). Nie traktujcie tego jak recenzje, choć swoją jakże nieżyciową opinię wyrażę i posypie się hejt, lecz bardziej jako opis funkcji danych nam w aplikacji. Na końcu opiszę wrażenia i efekty z sesji, nie to nadal nie jest recenzja.

:)

DICE ROLLER
and klikOPIS
Program służący nomen omen do symulowania rzutów kostek. Znajdziemy tam wszystkie kostki od k3 przez k30 do k100. Obrazowanie rzutów jest jakby to mówić - zajebiste. Chyba najlepsze ze wszystkich symulatorów jakie znalazłem, które po chwili kasowałem z fona. Dodamy do tego "shake the smartfon" i mamy fajny program z zaawansowanym sterowaniem rzutu. Twórca chciał nam jeszcze umilić patrzenie się na te wirtualne kostki i dodał opcję personalizacji koloru samych kości oraz liczb. Można każdą kostkę zmienić osobno. Co do wybierania jakich kostek używamy w rzucie to tylko dopowiem, że jednym kliknięciem na wybraną kość u dołu dodajemy ją do puli a drugim kliknięciem dodajemy następną... a z puli odejmujemy w ten sam sposób. Proste, banalne tak, że aż miałem problem aby opisać jak to zrobić.


PODSUMOWANIE
Aplikacja jest bardzo użyteczna i przyjemna w obsłudze do tego strasznie prosta. Używałem jej na sesji przede wszystkim podczas tworzenia postaci i do wykonywania jakiś rzutów. Pewnego razu zebrałem wszystkie srartfony od kumpli na każdym uruchomiłem ten programik i każdy z nich nam wizualizował przeciwników na planszy. Był imicz(grafika) morda postaci, dźwięk mowy a do tego każdy z nich rzucał swoje kostki. Magia. Kiedyś wam to lepiej przybliżę. Generalnie - aplikacja pozytywna. SONGS & DRAGONS
and klik


 OPIS
W tej aplikacji dostajemy możliwość kreowania scen dźwiękowych, najkrócej ujmując. Bardzo fajna sprawa, ale to nie wszystko. Do poszczególnych scen dodajemy nie samą muzykę(soundtrack) ale i też tak zwane eventy czyli odgłosy krów, gwar w barze czy jak w przypadku walki - odgłosy bitwy. Oczywiście należy się samemu zająć organizacją samych dźwięków, bo Songs & Dragons to tylko odtwarzacz "scenowy". Innymi słowy tworzy listy odtwarzania pod daną nazwą która odzwierciedla scenę w grze lub lokację.

PODSUMOWANIE
Będzie bardzo krótkie. Jeśli chcecie pełnej kontroli nad muzyką w tle oraz urozmaicić w prosty sposób sesje wprowadzając efekty dźwiękowe. 

" You must have this aplikejszyn" 
- Joanna Krupa.D&D COMPLETE REFERENCE
and klik


 OPIS
Bardzo rozbudowane podręczne narzędzie dla każdego dedekowca. Mamy tutaj ogrom statystyk, atutów i ... wszystkiego innego czego tylko dusza zapragnie a ma powiązanie z Lochami i znajduje się w podręcznikach. Brzmi zachęcająco? Niedługo rozpoczynam kampanię. Zamierzam korzystać z tego. Aplikacja jest -zajebista-. Zobaczymy tutaj wszystkie bestie, klasy, rasy, domeny no co tylko chcecie. Wszystko jest połączone z prostym i wygodnym (dla mnie) interfejsem. Jedynym minusem może być język, ponieważ jest tylko angielski, więc należałoby go trochę poznać choć nazewnictwo pewnych itemów czy stworów. Narzędzie umożliwia dodawanie "bookmarks" czyli zakładek więc nie będziemy musieli wszystkiego szukać od nowa w trakcie sesji, jeśli wszystko przygotujemy przed grą, a będziemy kojarzyć choć tabelki( a tyle każdy potrafi ) to wszyscy mogą zrobić dobry użytek z swojego fona na sesji. Aplikacja może być rozszerzona o jakieś nowe funkcje oraz o możliwość usunięcia reklam. Należy wówczas uiścić jakąś opłatę. Jeśli tego by było mało i posypał się hejt, że wszystko jest za kase należy wziąć pod uwagę fakt - że cała aplikacja jest tak ogromna i ma takie zasoby..... że coś. To tyle.

PODSUMOWANIE
Drogi DM if you now about english. Proszę, oblukaj tę aplikację a nie pożałujesz. Ogrom zasobów jakie tutaj się znajdują są ogromne. To taki podręcznik z wbudowaną opcją szukania i dodawania zakładek. Może bez grafik i całego zbędnego pieprzenia ale z konkretami. Tabelka, atut i jego opis kolejna tabelka, bronie, czary, magia, bny, profesje klasyczne i prestiżowe... mogę wymieniać i wymieniać.

NEUROSHIMA: TERMINAL TAKTYCZNY
and klik


OPIS
"Teraz coś dla prawdziwych tygrysków"
Przed wami znakomita aplikacja Neuroshima Terminal Taktyczny. Może najpierw powiem co mi się w niej podoba. 

Wszystko.
Teraz powiem czy ma jakieś błędy.

Na pewno, ale nie jestem pewien.
Narzędzie ma w sobie skrócone zasady mechaniki, podział akcji na segmenty, tabele odległości poziomy trudności czy też manewry w walce wręcz i efekty leczenia. Wszystko jest upięte w prosty i czytelny sposób, chciałoby się powiedzieć "no dla mnie bomba". Dodamy do tego mapkę Zasranych Stanów. Naprawdę bogatą mapkę. Taką mapkę, że znajdziemy tam wszystko i jeszcze więcej w naprawdę dobrej rozdzielczości. Mapa jest kolorowa z wykresami gamblingu poszczególnych miast i jakże ładną grafiką tornada(klasyk!). Jeśli miałbym tableta, od następnej sesji Neuro zacząłbym go używać tylko dla tej aplikacji. Myślę, że wszystkim by to naprawdę ułatwiło rozgrywkę. Tym bardziej gracze mogliby się cieszyć. Znajdziemy tutaj obszerny sklep ze wszystkimi cenami. Teraz mała bomba - ceny możemy modyfikować przez mnożniki procentowe klikając na daną kategorię. Przydatne co nie? Wara mówić nie. Mówiłem wcześniej "jeśli miałbym tableta to..." oczywiście chodziło o korzystanie z mapy, bo do tabelek i zasad srartfon w zupełności wystarcza.

PODSUMOWANIE
Liczę, że w niedługim czasie pojawią się tam jeszcze dodatkowe opcje i tabelki - może jakieś statystyki BN'ów albo generator ich tworzenia? Może przedstawienie potworów... albo jakieś akcje związane z mapą? Dodawanie miejsc szukanie czegoś (coś jak google maps) ale to tylko marzonka. Nieważne. Póki co jest na tyle dobrze, że warto sobie ściągnąć Terminal i z niego korzystać. Jeśli nie na sesji to choć przed sesją w celu przypomnienia sobie reguł.

Teraz coś z innej beczki. Coś dla Medżikowców.

MAGIC THE GATHERING COUNTER
and klik
OPIS
Długi i skomplikowany nie będzie. To po prostu licznik życia z wmontowanymi małymi ułatwieniami które usprawnią grę. Mamy możliwość rzucenia monetą(decydujemy kto zaczyna, oh geniusze!) Ustawienia znaczników trucizny, zwiększenia liczby graczy (1,2,4,8). Możemy również rzucić całym zestawem kostek od k6 przez "Planar Dice" do k20. Dla wybrednych, którym nie podoba się grafika w tle istnieje cała gama opcji zmiany grafiki czy tez wyglądu cyferek. Autor aplikacji w formie żartu umieścił licznik czasu gry by pokazać wszystkim Medżikowcom ile życia tracą przy tej grze.

PODSUMOWANIE
Bardzo często gramy z kumplami z tą aplikacją. Nie musimy szukać liczb na k20... Oczywiście problem byłby rozwiązany gdyby wszyscy posiadali własne liczniki życia... ale nie posiadają.
I tak sobie myślę, byłoby wszystko super ale denerwują mnie te reklamy...

1 komentarze:

Pluton pisze...

Za kilka dni będę miał prawdopodobnie przetłumaczoną aplikacje D&D